Warszawskie Towarzystwo Speedwaya

Warszawskie Towarzystwo Speedwaya to organizacja non-profit, której głównym celem jest trwała reaktywacja sportu żużlowego w Warszawie i najbliższej okolicy. Stowarzyszenie skupia w swoich szeregach zarówno rdzennych warszawiaków, jak i osoby napływowe z ośrodków bogatych w tradycje żużlowe. Największą i jedyną barierą uniemożliwiającą rozwój speedwaya w Warszawie jest brak odpowiedniego obiektu dla tej dyscypliny sportu.

Z tego względu oraz w celu przekonania warszawskich urzędników odpowiedzialnych za sport w 2011 roku do rozgrywek żużlowych o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski Par Klubowych (MMPPK) oraz Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski (MDMP) zgłoszona została drużyna WTS Nice Warszawa. Sukces tej drużyny pokazał, że członkowie WTS-u są gotowi do prowadzenia zespołu ligowego zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. Mimo zdobycia w ciągu dwóch sezonów aż czterech medali mistrzostw Polski w żaden sposób nie zmieniło się podejście urzędników miejskich do sportów motorowych. Drużyna osiągnęła wszystko co mogła, bez posiadania własnego obiektu.

Od początku istnienia stowarzyszenie prowadzi działalność promocyjną mającą na celu promowanie sportu żużlowego w Warszawie oraz mediach ogólnopolskich. Najważniejsze projekty zostały szczegółowo zaprezentowane w prezentacji na temat stowarzyszenia. W dalszym ciągu członkowie stowarzyszenia aktywnie angażują się w promocję sportu żużlowego za pośrednictwem Głównej Komisji Sportu Żużlowego, cyklu Speedway European Championships oraz Speedway Best Pairs Cup, a także meczów Nice Polskiej Ligi Żużlowej. W celu kultywacji pamięci o Władysławie Pietrzaku co roku organizowany jest Memoriał Władysława Pietrzaka. Jego pierwszą, historyczną edycję wygrał Piotr Pawlicki. Zawody odbyły się w Pile w 2011 roku. Marzeniem działaczy jest organizacja memoriału W. Pietrzaka w Warszawie.




Proponowane projekty, które z różnych względów nie zostały zrealizowane w przeszłości:

Projekt minitoru żużlowego oraz toru do speedrowera w dzielnicy Włochy – Torowisko
autor projektu: Jan Kurzątkowski

Projekt wielofunkcyjnego boiska z torem żużlowym zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Ursynów
autor projektu: Mateusz Cegielski

Rewitalizacja terenów Spójni
autor projektu: Jan Kurzątkowski

Projekt wielofunkcyjnego stadionu dla sportu żużlowego oraz hokeja na trawie
autor projektu: Jan Kurzątkowski


Aktualny skład zarządu przedstawia się następująco:


Ireneusz Kurzyński
prezes

Wojciech Jankowski
wiceprezes
tel. +48 606 538 719
e-mail: w.jankowski@zuzel.waw.pl

Aneta Kuźniar
wiceprezes


Statut Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya nakreśla prawa oraz obowiązki jego członków. Do stowarzyszenia może przystąpić każdy. Wszyscy członkowie działają w stowarzyszeniu społecznie. Statut określa także główne cele, takie jak:

- promocja sportu żużlowego na terenie miasta Warszawy i terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- prowadzenie działań promujących sport, kulturę fizyczną i aktywne formy wypoczynku,
- krzewienie kultury stadionowej oraz pozytywnego dopingu na imprezach sportowych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
- upowszechnianie wiedzy o sporcie żużlowym,
- reaktywacja sportu żużlowego w Warszawie.

Ostatni cel wyznacza długofalową strategię działania stowarzyszenia. Jego realizacja wymaga uprzedniego zbudowania trwałych fundamentów. Warszawskich sympatyków sportu żużlowego można podzielić na trzy kategorie:

- osoby pamiętające historyczne sukcesy stołecznych klubów żużlowych,
- osoby, które zainteresowały się sportem żużlowym w wyniku reaktywacji sekcji w latach 90-tych,
- osoby mieszkające w Warszawie, napływowe z ośrodków bogatych w tradycje żużlowe.

Niestety, próżno w wyżej wymienionych grupach szukać najmłodszych przedstawicieli. Doświadczenie pokazuje, że żużel jest sportem rodzinnym. Na trybunach zasiadają całe rodziny. Bardzo często można spotkać kibiców żużlowych w wieku szkolnym lub nawet młodszych. To najlepszy okres na złapanie ‘bakcyla’! Warszawskie dzieci nie wiedzą, czym jest żużel. Nie rozumieją jego zasad, nie dostrzegają piękna tego sportu oraz nie znają zawodników. Żużel nie może konkurować z innymi dyscyplinami. W celu zmiany tego stanu rzeczy niezbędne jest prowadzenie odpowiedniej polityki edukacyjnej oraz informacyjnej.

Szansę na reaktywację sportu żużlowego sensu stricte pojawią się jedynie dzięki realizacji celów składających się na długookresową politykę stowarzyszenia. Jej główne elementy to:

- budowa społeczeństwa ‘żużlowego’ w stolicy,
- wspieranie wszystkich akcji mających na celu popularyzację speedwaya,
- organizacja spotkań sympatyków żużla połączonych z wspólnym oglądaniem transmisji telewizyjnych z najważniejszych zawodów,
- działalność publicystyczna,
- organizacja wyjazdów na zawody żużlowe.


Chcesz pomóc w reaktywacji żużla w Warszawie?
Zostań członkiem Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya!

Deklaracja członkowska w formacie PDF

Deklaracja członkowska w formacie RTF

Deklarację możesz przesłać pocztą na adres stowarzyszenia, lub wręczyć osobiście dowolnemu członkowi Zarządu na jednym z naszych spotkań.


Podziel się na:

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • co-robie
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • email
  • Flaker
  • Forumowisko
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Grono.net
  • MySpace
  • PDF
  • Pinger
  • Twitter
  • Wykop
  • Yahoo! Bookmarks
  • Yahoo! Buzz
  • Śledzik
  • RSS

Komentarze (8)

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Stowarzyszenie”

  1. Teresa napisał(a):

    Pisząc o dokonaniach zapomniałam o konkursie fotograficznym „Żużlem w obiektyw”, dwie edycje – w roku 2010 i 2011. Wiążą się z tym dwie wystawy i konferencje prasowe z udziałem Mirka Daniszewskiego i cała zabawa z głosowaniem na Facebooku. Tyle roboty w to wszyscy włożyli, tyle serca, a ja zapomniałam…przepraszam.
    A tor weryfikował Dariusz Cieślak z Rawicza, nie pan Marek, byłam przy tym.
    Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam .Teresa Juraszek

  2. Iwona napisał(a):

    Witam,
    a kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie Zarządu?

    Gdzie właściwie w W-wie można obejrzeć zawody żużlowe?

    Kiedy organizują Państwo w najbliższym czasie wyjazd na zawody żużlowe?

    Pozdrawiam,

  3. Redakcja napisał(a):

    WTS poszukuje chętnych do pomocy przy organizacji ?warszawskiej? rundy MDMP

    4 sierpnia na torze w Pile po raz pierwszy po ośmiu latach przerwy warszawska drużyna będzie gospodarzem imprezy żużlowej. WTS Warszawa będzie organizatorem turnieju w ramach I grupy Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Członkowie stowarzyszenia poszukują wszystkich chętnych warszawiaków zainteresowanych pomocą przy organizacji zawodów.

    Stowarzyszenie przeprowadzi imprezę własnymi zasobami. Poszukiwane są jednak dodatkowo chętne osoby, które chcą zdobyć nowe doświadczenie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości oraz zwyczajnie pomóc w reaktywacji stołecznego sportu żużlowego. Warszawskie Towarzystwo Speedwaya nie był zobligowane regulaminem do organizacji własnej rundy MDMP. Działacze z Warszawy chcieli jednak pokazać, że są gotowi do organizacji zawodów, a jedynie brak toru z aktualną licencją PZM jest przeszkodą w organizacji zawodów żużlowych w Warszawie.

    Należy również podkreślić dużą pomoc ze strony prezesa KS Stokłosa Polonii Piła, Cezarego Łysanowicza, który zgodził się wynająć pilski obiekt na te zawody.

    Wszyscy zainteresowani mieszkańcy stolicy proszeni są o kontakt z członkami stowarzyszenia za pośrednictwem strony internetowej http://www.wtswarszawa.pl bądź portali społecznościowych.

  4. Redakcja napisał(a):

    Zawody żużlowe (Ekstraliga oraz GP) można oglądać na żywo w Piwiarni Warki przy ul. Aleja Solidarności 117 (róg Jana Pawła II) w Warszawie http://www.piwiarniawarszawa.com

    Najbliższy wyjazd na zawody MDMP w Pile (4 sierpnia 2011)

  5. obibok napisał(a):

    Chodziło chyba o aleję Solidarności? A kiedyś była knajpka na Krakowskim Przedmieściu…

  6. Stawros napisał(a):

    Witam!
    Gdzie można zapoznać się z pełnym tekstem statutu WTS Warszawa?

  7. Redakcja napisał(a):

    Statut udostępniamy wszystkim członkom w naszej siedzibie podczas spotkań lub drogą mailową. Zeskanowany statut został wysłany na podany adres mailowy:)

  8. Maciej Nowicki napisał(a):

    Proszę o wysłanie mi całego tekstu statutu.
    Pozdrawiam,
    Maciej Nowicki

Zostaw odpowiedź

(Tutaj wpisz kod z powyższego obrazka)