Data: środa, 25 Wrzesień 2013 autor: Redakcja
Już w najbliższy wtorek na torze w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się II Memoriał Władysława Pietrzaka. W ramach zgrupowania Zaplecza Kadry Juniorów najmłodsi adepci sportu żużlowego będą rywalizowali w celu uczczenia pamięci o człowieku, który całe swoje życie poświęcił dla sportu żużlowego. Dziś przypominamy biografię osoby uznawanej za twórcę regulaminów współczesnego sportu żużlowego.
Władysław Pietrzak urodził się w 1919 roku w rodzinie o głębokich, polskich korzeniach. Ojciec był ogrodnikiem, a matka nauczała religii w szkole. Podczas okupacji wstąpił do Armii Krajowej. Pod pseudonimem ?Prus? walczył jako żołnierz konspiracji niepodległościowej w oddziałach Kedywu, VII obwodzie ?Obroża? AK. Uczestniczył również w Powstaniu Warszawskim. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – jednym z najwyższych, ówczesnych odznaczeń państwowych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim i wieloma innymi krzyżami i medalami.
Po wojnie osiedlił się wraz z małżonką w Bytomiu, gdzie pracował jako dziennikarz i działacz sportowy. W latach 1950-1952 był przewodniczącym sekcji motocyklowej Polonii Bytom. Przyczynił się do reaktywacji Śląsko-Dąbrowskiego okręgu PZM, stając się jego kapitanem sportowym. Przeniósł się następnie do Warszawy, aby kontynuować pracę w Polskim Związku Motorowym, którego członkiem był od 1937 roku. Począwszy od 1956 roku działał w zarządzie PZM, w latach 1966-1970 był wiceprezesem, a między 1977 a 1983 rokiem pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego. W tym czasie organizował wiele imprez żużlowych i motocyklowych.
Aktywnie działał w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Dzięki znajomości wielu języków, stał się reprezentantem Polski na światowych kongresach FIM. Od 1956 roku był członkiem Podkomisji Wyścigów Torowych, później stał się jej przewodniczącym. W 1973 roku, po utworzeniu samodzielnej Komisji Wyścigów Torowych (CCP) był jej prezydentem aż do 1982 roku.
Innym zamiłowaniem Pana Władysława była praca dziennikarska. Na początku swojej kariery związał się z katowickim ?Sportem?, jednym z przodowników w tej dziedzinie publicystyki. Pisał także w ?Motoryzacji?, ?Sport i Wczasy?, ?Za kierownicą?, ?Auto, Moto, Sport?. Jest autorem wielu felietonów, artykułów, notatek i statystyk. Z chwilą, gdy tygodnik ?Motor? stał się oficjalnym organem prasowym PZM, pojawiały się w nim artykuły autorstwa Władysława Pietrzaka. Był on także współpracownikiem Polskiego Radia, a w latach 1962-1974 współtworzył ?Magazyn Postępu Technicznego? w ośrodku telewizyjnym w Katowicach. Laureat zespołowej nagrody ?Złoty Ekran? w 1964 roku. Od 1990 roku współpracował też z ?Tygodnikiem Żużlowym?, ?Żużlowcem?, ?Ligą Żużlową?, ?Półką Kibica Żużlowego?, ?Miesięcznikiem Żużlowym? i ?Światem Żużla?.
Zmarł po długiej chorobie w dniu 27.03.2008 r. w wieku 88 lat.
Autorem biografii jest Paweł Palka.
Podobne artykuły:
- II Memoriał Władysława Pietrzaka coraz bliżej!
- Władysław Pietrzak o początkach żużla w Polsce
- Memoriał W. Pietrzaka w telewizji Orange Sport
- nicesport.pl: II Memoriał Władysława Pietrzaka (relacja)
- II Memoriał Władysława Pietrzaka: lista startowa
Tagi: Memoriał, Nice, Pietrzak, PZM, WTS
Kategoria: WTS | Komentarze (0)