Data: niedziela, 26 Kwiecień 2020 autor: Redakcja

WTS

Wszystko w naszym świecie miało kiedyś swój początek. Także polskie rozgrywki ligowe w żużlu. Czy ktoś wie, kiedy w ogóle pojawił się pomysł ich zorganizowania? A czy ktoś pamięta, w jakiej formule odbyły się eliminacje do pierwszej edycji mistrzostw? I że pierwszym drużynowym mistrzem Polski na żużlu został zespół z Warszawy? A w najwyższej lidze jednocześnie występowały dwie warszawskie drużyny.

Pierwsza propozycja zorganizowania rywalizacji drużynowej pojawiła się niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej. Pod koniec 1946 roku znany działacz Władysław Pietrzak postulował powołanie rozgrywek, w których miały startować poszczególne okręgi, każdy reprezentowany przez ośmiu zawodników, z czego po dwóch w każdej obowiązującej wówczas klasie (130 cc, 250 cc, 350 cc, pow. 350 cc). W następnym roku odbyły się pierwsze powojenne indywidualne mistrzostw Polski w formule ośmiu turniejów z takim właśnie podziałem na pojemność silników, ale nie zdecydowano się na powołanie jeszcze drużynowych mistrzostw kraju. Uznano, że najpierw potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a że nikt w Polsce nie zajmował się produkcją żużlowych motocykli trzeba było poradzić sobie z tym problemem. I w miarę szybko zaczęto to czynić poprzez różnego rodzaju przeróbki idące w kierunku przystosowania motocykli do jazdy w lewo. Byli i tacy, którzy mieli sprowadzone z Anglii Martiny-JAP-y.

- Motocykle najczęściej były własnością zawodników i każdy z nas dmuchał na nie i chuchał. Dbano o każdy element, żeby przypadkiem nie było żadnej skazy. Najwięcej satysfakcji dawało mi to, jak mogłem wprowadzić najdrobniejszą nawet innowację lub zmianę technologiczną, przyczyniająca się potem do lepszej jazdy – tak po wielu latach opowiadał w jednym z wywiadów Tadeusz Zwoliński, brązowy medalista pierwszej edycji DMP z zespołem Olimpii Grudziądz.

Projekt powołania rozgrywek ligowych w Polsce ostatecznie przygotował ówczesny prezes Polskiego Związku Motocyklowego Józef Docha. To była bardzo ciekawa postać. Docha urodził się w 1907 roku w Warszawie i kiedy już dorósł jego wielką miłością okazały się motocykle. Był mistrzem sportu, reprezentantem kraju, jako pierwszy Polak wywalczył medal w Sześciodniówce Motocyklowej. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, po zakończeniu wojny reaktywował Polski Związek Motocyklowy i przez trzy lata (1946-49) był jego prezesem. Niestety, w 1949 roku przypomniała sobie o nim komunistyczna bezpieka. Został aresztowany na podstawie sfingowanych zarzutów i niemal zakatowany. Ostatecznie go zwolniono z więzienia dwa lata później, ale był już tak wykończony, że niedługo potem zmarł. Do dzisiaj żużlowcy w indywidualnych mistrzostwach Polski walczą o przechodni puchar im. Józefa Dochy, który obok słynnej czapki Kadyrowa stanowi największą historyczną nagrodę za wygranie tych zawodów.

Powróćmy jednak do wiosny 1948 roku, kiedy to Józef Docha przedstawił działaczom związku projekt powołania ligi żużlowej. Po przyjęciu odpowiedniej uchwały Komisja Sportowa PZM wytypowała szesnaście najbardziej aktywnych klubów, które w pierwszym etapie miały rywalizować w eliminacjach do drużynowych mistrzostw Polski. Chętnych było zdecydowanie więcej. Najciekawsze było to, że eliminacje odbyły się w formule trzech turniejów… indywidualnych, przy czym potrzebnych było po trzech zawodników z każdego klubu. Każdy z nich wystąpił w jednym turnieju. Ścigano się w Łodzi, Pucku i Grudziądzu. Wszystkie imprezy wspólnie obejrzało około 40 tysięcy widzów. Potem zsumowano punkty zawodników i na tej postawie ustalono końcową kolejność eliminacji.

Najlepiej spisali się żużlowcy Polskiego Klubu Motocyklowego z Warszawy, zdobywając 55 punktów. Na ten dorobek złożyli się: Jerzy Dąbrowski, który w Pucku zdobył komplet 20 punktów, Jan Wąsikowski 18 i Mieczysław Chlebicz 17 punktów. Od razu wyjaśnijmy, że w tym czasie w turniejach indywidualnych, w których w każdym biegu startowało po czterech zawodników punktowano 4, 3, 2, 1, zaś jak ktoś nie ukończył biegu nie dostawał żadnego punktu. Ostatecznie awans do Ligi Żużlowej, jak nazwano najwyższy poziom rozgrywek, wywalczyło dziewięć zespołów. Walka była bardzo zacięta, gdyż różnica pomiędzy siódmym Dziewiarskim Klubem Sportowym z Łodzi a dziesiątym – Stoczniową Sekcją Motocyklową z Gdyni – wyniosła zaledwie dwa oczka. I ta ostatnia drużyna, wraz z tymi co znaleźli się na dalszych miejscach, utworzyła drugą ligę, początkowo nazywaną klasą A.

- Śmiałe plany Polskiego Związku Motocyklowego pchnięcia sportu motorowego na nowe tory rozwoju i zrównania się z motocyklizmem europejskim zostały w tej chwili w swej części programowej zrealizowane. Wysiłek PZM dzięki zrozumieniu klubów i motocyklistów został uwieńczony pomyślnym wynikiem, którym może się poszczycić cały zorganizowany świat motocyklistów. Liga Żużlowa stała się faktem dokonanym. Zwycięskie drużyny ligowe, drużyny A-klasowe i cała plejada drużyn B-klasowych przystąpią do emocjonujących walk o zaszczytny tytuł mistrza Polski, o prymat w motorowym sporcie żużlowym – pisał w tym czasie Przegląd Sportowy, zapowiadając początek rywalizacji o drużynowe mistrzostwo Polski. Inauguracyjne starty zaplanowano na 6 czerwca 1948 roku.

Pierwsza edycja mistrzostw rozgrywana była w formule trójmeczów i tutaj w poszczególnych biegach jeździło po trzech zawodników, po jednym z każdej drużyny. Tym samym punktacja wynosiła 3, 2, 1, a w przypadku nie ukończenia wyścigu do programu wpisywano zero. Każdy trójmecz składał się z dziewięciu wyścigów i poszczególni zawodnicy z danego zespołu (było ich po trzech) startowali po trzy razy na zasadzie ,,każdy z każdym’’. Wszystkie ekipy odjechały po cztery trójmecze, za które przyznawano duże punkty, w zależności od miejsca – 3, 2, 1, 0. Można było też dzielić punkty w przypadku, gdy w danym trójmeczu zespoły zebrały tę samą liczbę małych punktów. Maksymalnie w sezonie zdobyć 12 punktów.

Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że PKM Warszawa oraz Leszczyński Klub Motocyklowy zakończyły walkę z dorobkiem po 11 dużych punktów. O mistrzostwie Polski zadecydowały więc małe punkty i tutaj lepsi byli stołeczni zawodnicy mający o osiem oczek więcej od rywali.

W drużynie PKM, obok już znanych nam z eliminacji zawodników (Wąsikowski, Dąbrowski i Chlebicz), ważną cegiełkę w końcowy triumf wniósł Stanisław Brun. I ten kwartet przeszedł do historii jako pierwszy, który sięgnął po mistrzowski laur w polskim speedway’u. Barw wicemistrzów z Leszna bronili z kolei: Józef Olejniczak, Alfred Smoczyk, Antoni Osiecki, Jan Tomkowiak i Stanisław Przybylski. Brązowy medal przypadł natomiast ekipie z Grudziądza, jeżdżącej w składzie: Jan Nadrowski, wspomniany Tadeusz Zwoliński i Czesław Szałkowski.

Ciekawie było także na dole tabeli, ponieważ aż cztery drużyny zakończyły ligę z dorobkiem po sześć meczowych punktów. DKS Łódź miała 59 małych punktów, GKM Gdańsk 52, a Okęcie Warszawa i Tramwajarz Łódź po 50 punktów. Teoretycznie spaść powinny więc dwie ostatnie, ale uznano, że wszystkie pojadą w dwóch czwórmeczach barażowych, razem z trzecim i czwartym zespołem drugiej ligi. Awans do najwyższej klasy rozgrywek zapewniały sobie dwa zespoły, bo wcześniej uczyniły to już z klasy A Polonia Bytom i RKM Rybnik. Ostatecznie w pierwszej lidze utrzymały się Okęcie i Tramwajarz a turnieje barażowe odbyły się dopiero w następnym roku przed startem drugiej edycji mistrzostw.

Tabela końcowa z 1948 roku:

Drużyna Mecze Punkty meczowe Punkty biegowe
1. PKM Warszawa 4 11 90
2. LKM Leszno 4 11 82
3. Olimpia Grudziądz 4 10 82
4. KM Ostrów 4 8,5 69
5. MK Rawicz 4 7,5 65
6. DKS Łódź 4 6 59
7. GKM Gdańsk 4 6 52
8. Okęcie Warszawa 4 6 50
9. Tramwajarz Łódź 4 6 50

Robert Borowy
Przegląd Sportowy
https://www.przegladsportowy.pl/zuzel/pge-ekstraliga/zuzel-jak-wygladaly-poczatki-ligi-zuzlowej-w-polsce/w1htfr1?utm_source=www.przegladsportowy.pl_viasg_przegladsportowy&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Podobne artykuły:

  None Found

Podziel się na:

 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Grono.net
 • MySpace
 • PDF
 • Pinger
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks
 • Yahoo! Buzz
 • Śledzik
 • RSS

Tagi: , , ,
Kategoria: WTS | Komentarze (0)

Zostaw odpowiedź

(Tutaj wpisz kod z powyższego obrazka)