Data: środa, 14 Czerwiec 2017 autor: Redakcja

WTS

Ruszyło głosowanie w ramach tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Jednym z projektów, który znalazł się na listach do głosowania, jest projekt „Torowisko”, który przewiduje usypanie kompleksu dwóch małych torów do wyścigów w dzielnicy Włochy (rejon ulicy Tynkarskiej i Alei 4 Czerwca 1989 r., obok torów kolejowych). Głosowanie potrwa do końca czerwca.

Projektodawcy nie chcieli informować o projekcie, dopóki nie przeszedł on wszystkich faz weryfikacji. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku zebrano wymaganą liczbę podpisów mieszkańców na liście poparcia. Następnie w marcu odbyło się obowiązkowe spotkanie z mieszkańcami dzielnicy, w czasie którego przedstawiono podstawowe założenia projektu. Po krótkiej prezentacji na spotkaniu nie zgłoszono żadnych uwag, co spowodowało, że projekt trafił do ostatniej fazy – formalnej, szczegółowej weryfikacji urzędniczej. W maju Urząd Dzielnicy Włochy orzekł, że projekt spełnia wymagania formalne regulaminu budżetu partycypacyjnego i może trafić na listy do głosowania.

Projekt „Torowisko” przewiduje stworzenie kompleksu dwóch małych torów sjenitowo-granitowych. Wewnętrzny, o długości ok. 60 metrów (liczone 1 m od krawężnika), ma służyć do wyścigów do speedrowera oraz innych wyścigów rowerowych. Zewnętrzny, o długości ok. 145-150 m, będzie przeznaczony do treningów na motocyklach o różnej pojemności oraz pit-bike’ach. Zimą, przy odpowiednio niskiej temperaturze, tor może służyć jako lodowisko. Ze względu na ograniczania budżetowe projektu, nie było możliwości uwzględnienia dodatkowych prac związanych z parkiem maszyn i miejscem pracy dla sędziego. Wykonanie tych prac w późniejszym terminie spowoduje, że tor będzie mógł otrzymać licencję i będzie można na nim rozgrywać oficjalne zawody. W kosztorysie uwzględniono prace projektowe, prace związane z uporządkowaniem i wyrównaniem terenu, zakup oraz transport nawierzchni wraz z jej ułożeniem oraz wykonaniem band. Całość opiewa na kwotę 144 tys. zł, z założeniem rocznego kosztu utrzymania na poziomie 25 tys. zł.

Działka, na której zgłoszono projekt, zlokalizowana jest w dzielnicy Włochy (na granicy z dzielnicą Ursus), w okolicach ulicy Tynkarskiej, w pobliżu centrum handlowego Factory. Działkę ograniczają z jednej strony trasa szybkiego ruchu (Aleja 4 Czerwca 1989 r,, dawna Nowolazurowa, łącząca autostradę A2 z dzielnicami Włochy i w przyszłości, po przedłużeniu trasy, Bemowo), a z drugiej strony tory kolejowe (zarówno pociągów dalekobieżnych, między innymi Pendolino, jak i podmiejskich – Szybka Kolej Miejska, trasa będzie modernizowana w 2018 roku). W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się trawiaste boisko do piłki nożnej, plenerowa siłownia oraz parking. Obecnie teren jest zaniedbany oraz nieuporządkowany. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego teren powinien zostać przeznaczony na działalność sportowo-rekreacyjną. Składa się on z czterech działek, z czego trzy znajdują się we władaniu m. st. Warszawy i co do których nie zostały zgłoszone żadne roszczenia. Formalnie w dzielnicy Włochy budżet partycypacyjany został podzielony na cztery obszary. Projekt „Torowisko” został zgłoszony, zgodnie z lokalizacją, w obszarze Stare Włochy.

Głosowanie na projekty rozpoczęło się w środę (14.06.2017 r.) i potrwa ono do końca czerwca (30.06.2017 r.). Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Warszawy, bez względu na zameldowanie oraz na wiek. Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Warszawie, ani być pełnoletnim. Nie ma znaczenia dzielnica Warszawy, w której się obecnie mieszka. Istnieją dwie możliwości poparcia projektu: przez Internet oraz papierowo. Głosowanie internetowe jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową app.twojbudzet.um.warszawa.pl i wypełnić formularz. Do wypełnienia formularza niezbędny jest adres e-mail, na który przyjdzie link aktywacyjny stanowiący potwierdzenie oddania głosu. Z jednego adresu e-mail głosować mogą maksymalnie 3 osoby. Nie ma potrzeby tworzenia odrębnych adresów e-mail dla dzieci. Alternatywnie można zagłosować papierowo, udając się osobiście do Urzędu Dzielnicy Włochy w godzinach jego pracy i wypełniając kartę do głosowania.

Projekt „Torowisko” otrzymał w wyniku losowania numer 8 na liście. Znajduje się on na liście projektów w dzielnicy Włochy, obszar Stare Włochy. Jeśli uzyska odpowiednio wysokie miejsce w głosowaniu mieszkańców, zostanie przeznaczony do realizacji, zgodnie z regulaminem, do końca 2018 roku.

Wówczas od początku sezonu 2019 możliwe będzie rozpoczęcie szkolenia młodzieży zarówno w speedrowerze, jak i na motocyklach o małej pojemności (80 cm3 i 125 cm3). Długofalowy plan przewiduje skupienie się na szkoleniu młodzieży w speedrowerze (wzorem klubu ze Świętochłowic) i miniżużlu na kompleksie torów w dzielnicy Włochy oraz stopniowe przechodzenie adeptów na duży tor, który w przyszłości może zostać odtworzony na stadionie Gwardii przy ulicy Racławickiej. Obecnie decyzja na temat przyszłości obiektu należy wyłącznie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, której szef otrzymał przyrzeczenie przejęcia nieruchomości (trwały zarząd KGP nad nieruchomością ma zostać uchylony). Wbrew informacjom prasowym z marca 2017, Międzynarodowa Agencja Frontex otrzymała od Rządu RP tylko fragment nieruchomości, który w żadnym stopniu nie wchodzi w obszar toru żużlowego oraz boiska piłkarskiego.

Projektodawcy liczą na solidarność środowisko i głosy poparcia, które pozwolą na realizację inwestycji w 2018 roku.

Projekt w budżecie partycypacyjnym 2018 - Włochy, Warszawa, 14.06.2017

Zdjęcia działki, na której zgłoszono projekt usypania dwóch małych torów w ramach budżetu partycypacyjnego. Stan na dzień 14.06.2017 r.

24 Zdjęcia


Podobne artykuły:

  None Found

Podziel się na:

 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Grono.net
 • MySpace
 • PDF
 • Pinger
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks
 • Yahoo! Buzz
 • Śledzik
 • RSS

Tagi: , , , ,
Kategoria: WTS | Komentarze (0)

Zostaw odpowiedź

(Tutaj wpisz kod z powyższego obrazka)