Data: środa, 10 Kwiecień 2013 autor: Redakcja

WTS

Jednym z najgorętszych tematów tegorocznej zimy wśród kibiców sportu żużlowego była decyzja wspólników Speedway Ekstraligi Sp. z o.o. o sprzedaży praw telewizyjnych dla nowopowstałej satelitarnej platformy cyfrowej nc+. W najbliższy weekend (13-14.04.2013 r.), jeśli pogoda pozwoli, kibice w Polsce będą mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć transmisje od nowego nadawcy, w najwyższej jakości przekazu High Definition.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele sprzecznych informacji na temat dostępności kanałów, na antenie których planowane są bezpośrednie transmisje żużlowe w sezonie 2013. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie faktycznej dostępności tych kanałów na podstawie wiarygodnych danych w aspekcie dwóch czynników: zasięgu oraz ceny. Opracowanie nie ma na celu analizy zasadności sprzedaży praw telewizyjnych wybranemu w konkursie podmiotowi, a wyłącznie przekaz informacyjny dla osób zainteresowanych transmisjami żużlowymi.

I. Zasięg telewizji w Polsce

Według Głównego Urzędu Statystycznego blisko 98% gospodarstw domowych w Polsce posiada telewizor kolorowy[1]. Na potrzeby niniejszego badania można zatem uznać, że każde mieszkanie w Polsce jest wyposażone w urządzenie umożliwiające odbiór sygnału telewizyjnego. Co więcej, jak wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w II kwartale 2012 roku statystyczny Polak oglądał telewizję przez 3 godziny 51 minut dziennie[2]. W ten sposób przeciętny kibic w czasie jednego dnia może obejrzeć nawet dwa mecze żużlowe. Tylko te dwa parametry pokazują, jak duży zasięg oddziaływania mogą mieć transmisje sportowe i jak ważna jest obecność sportu żużlowego w telewizji.

W celu zobrazowania sposobów odbioru sygnału telewizyjnego przez Polaków zebrane zostały dane od samych dostawców sygnału oraz Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej[3]. Według szacunków eksperckich ponad 6 mln gospodarstw domowych w Polsce korzysta z satelitarnych platform cyfrowych. Liderem jest Cyfrowy Polsat, który posiada blisko 3,6 mln abonentów. Z kolei sieci kablowe to ok. 4,6 mln abonentów (stan na koniec Q3 2012). Należy jednak wziąć pod uwagę fakt stosunkowo dużej koncentracji: 65% rynku telewizji kablowej skupione jest w rękach trzech największych graczy (UPC, Multimedia Polska, Vectra), natomiast 78% rynku wśród pierwszej siódemki. Nie można jednak zapomnieć, że mniejsi (lokalni) operatorzy telewizji kablowych zaopatrują w sygnał telewizyjny nawet ponad 1 mln gospodarstw domowych. Pozostała część społeczeństwa korzysta z usług analogowej telewizji naziemnej, cyfrowej telewizji naziemnej oraz iPTV (ang. Internet Protocol Television), tj. usług oferowanych przez Orange TV, Netię czy Dialog.

II. Poziom cen

Do marca 2013 r. na polskim rynku istniały trzy rywalizujące ze sobą satelitarne platformy cyfrowe. Po połączeniu telewizji N z Cyfrą Plus powstała telewizja nc+, która w sezonie 2013 posiada prawa do transmitowania rozgrywek Enea Ekstraligi, cyklu Grand Prix oraz Drużynowego Pucharu Świata. Jak wynika z zapowiedzi medialnych, transmisje live z rozgrywek Enea Ekstraligi będzie można oglądać głównie na antenie stacji nSport, natomiast pozostałe relacje żużlowe (GP, DPŚ) będą transmitowane na antenach Canal+. Pierwsza runda cyklu GP była transmitowana za pośrednictwem Canal+ Sport, drugą rundę cyklu Grand Prix będzie można obejrzeć na antenie Canal+. W celu ułatwienia porównania oferty poszczególnych dostawców sygnału telewizyjnego przygotowano zestawienie cenowe pokazujące możliwości oglądania kanałów przedstawionych na wykresie nr 1 u poszczególnych operatorów.

Do niniejszego opracowania przyjmowano minimalne stawki, które należy uiszczać za udostępnienie nSport oraz Canal+. Kwoty powinny być proporcjonalnie zwiększone u niektórych operatorów sieci kablowych ze względu na dodatkowe opłaty za dekoder (zakup lub wynajem) bądź aktywację poszczególnych usług. Niektóre stawki mogą również obowiązywać dla umów dłuższych niż standardowy okres jednego roku. Zestawienie powstało na bazie analizy oferty poszczególnych dostawców sygnału przy opcji zakupu usługi za pośrednictwem Internetu. Istnieje potencjalna możliwość uzyskania większych rabatów cenowych przy telefonicznym złożeniu zamówienia. Tabela przedstawia sytuację na dzień 08.04.2013 r. Dane przedstawione w tabeli nie stanowią oferty handlowej.

Ostatnia kolumna tabeli nr 1 pokazuje najniższy koszt u danego dostawcy umożliwiający odbiór zarówno kanału nSport, jak i Canal+. W niektórych przypadkach kwoty z ostatniej i przedostatniej kolumny są takie same ze względu na obecność stacji nSport w niższych pakietach (przy zakupie pakietu Canal+ Premium).

Na dzień 08.04.2013 r. możliwości odbioru pełnej oferty żużlowej w sezonie 2013 nie posiadają abonenci Polsatu Cyfrowego, UPC oraz Multimedia Polska. Ceny za pakiet gwarantujący możliwość obejrzenia wszystkich meczów Enea Ekstraligi oraz zawodów z cyklu GP i DPŚ wahają się od 90 do 125 zł brutto miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że zasięg większości telewizji kablowych jest ograniczony i nie każdy kibic może skorzystać z oferty danego operatora. Rzadko również zdarzają się sytuacje, kiedy jeden abonent korzysta z usług telewizji kablowej oraz satelitarnej platformy cyfrowej.

III. Popularność kanałów telewizyjnych w Polsce

Jednym z najpopularniejszych wskaźników określających oglądalność danego programu telewizyjnego jest AMR (ang. Average Minute Rating). Indeks ten opisuje średnią wielkość widowni oglądającej konkretną audycję lub program telewizyjny w dowolnie określonym odcinku czasu. W ten sposób można określić atrakcyjność danego programu telewizyjnego oraz pośrednio efektywność treści reklamowych emitowanych na jego antenie.

Na podstawie badania Nielsen Audience Measurement Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała ranking najpopularniejszych programów oglądanych w II kwartale 2012 r. W niniejszym opracowaniu wzięte pod uwagę zostały wyłącznie kanały sportowe.

Jak wynika z wykresu nr 2 największy AMR w II kwartale 2012 r. z kanałów sportowych zanotował Polsat Sport. W dalszej kolejności znalazły się Eurosport oraz TVP Sport. W zestawieniu uwzględniono wszystkie programy badane przez Nielsen Audience Measurement o widowni powyżej 100 osób. Programy, które nie znalazły się w klasyfikacji, nie przekroczyły tego progu w próbie badawczej ponad 4000 osób.

IV. Podsumowanie

Celem niniejszej publikacji było przedstawienie wiarygodnych danych na temat dostępności kanałów, za pośrednictwem których w sezonie 2013 będzie można oglądać transmisje z rozgrywek Enea Ekstraligi oraz cyklu Grand Prix i Drużynowego Pucharu Świata. Na pozostałych antenach będzie można oglądać rozgrywki brytyjskiej Elite League (Polsat Sport i Polsat Sport Extra), szwedzkiej Elitserien (Orange Sport) oraz ligi czeskiej (Sport Klub).

Opracował: Wojciech Jankowski.


[1] Dochody i warunki życia ludności Polski. Główny Urząd Statystyczny. Warszawa, 2012.
[2] Rynek medialny w II kwartale 2012. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Departament monitoringu. Warszawa, 2012.
[3] Ranking operatorów. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Ranking dostępny w wersji on-line. Dostęp 08.04.2013 r.

Podobne artykuły:

Podziel się na:

 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Grono.net
 • MySpace
 • PDF
 • Pinger
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks
 • Yahoo! Buzz
 • Śledzik
 • RSS

Tagi: ,
Kategoria: Wojciech, WTS | Komentarze (0)

Zostaw odpowiedź

(Tutaj wpisz kod z powyższego obrazka)